Se billeder fra båd-ræset her.Eleverne samarbejdede om at udvikle bådene i deres makkerskabsgrupper – grupper, der bliver dannet ved skoleårets start, og som skal styrke sammenholdet, og sikre, at alle elever er med fra dag et. Den 16. september løb det store båd-ræs så af stablen på Hestehovedet, for kunne bådene holde vand, og ikke mindst bære en person?
Det var ikke til entydigt at kåre en vinder i dagens kapsejlads, da ingen både nåede helt i mål – men alle både var i vand, og eleverne havde en god dag.
To af de opfindsomme elever er Rasmus og Patrick, var på hver deres hold i dagens ræs. De fortæller:
”Det er godt at vi bliver rystet sammen med anderledes opgaver som den her. Vi har allerede et super godt sammenhold i klassen, og vi er også blevet ret nysgerrige på faget teknologi. Htx har indtil videre helt klart levet op til vores forventninger.