Tillykke til nye industrioperatører
18. september 2020
Tillykke til en ny automatiktekniker
1. oktober 2020
Vis alle

Kvalificeret arbejdskraft på vej

I sidste uge stod den på den helt store fejring på CELF.

Nedenstående elever på uddannelserne til ejendomsservicetekniker, VVS, murer, tømrer og anlægs- og bygningsstruktør kan nu alle kalde sig svende.

På flere af uddannelserne blev eleverne antaget med ros eller medaljer. Se nedenfor.

Anlægsstruktører

Tillykke til tre nye Anlægsstruktører som bestod deres svendeprøve den 24. september på CELF, Kringelborg

Bagest fra venstre ses:
Simon Riber, Stubbekøbing, (M.J. Eriksson Aktieselskab), Faglærer Bjarne Boesen, Simon, Vestergaard Jensen, Vordingborg, (Entreprenør Vestergaard ApS, Stege)

Forreste række ses:
Lukas Anders Sværke Nielsen, Stubbekøbing, (Holbøll A/S, Næstved)

Bygningsstruktør

Tillykke til to nye Bygningsstruktører som i går bestod deres svendeprøve den 24. september på CELF, Kringelborg.

Fra venstre ses:
Asbjørn Falke Andersen, Aakirkeby, (PI Entreprise A/S, Rønne), Christian Hartvig Andersen, Rønne, (Entreprenørfirmaet Jens Møller, Gudhjem), Faglærer Erik Knudsen.

VVS-energi

Tillykke til to nye VVS-svende som bestod deres svendeprøve den 25. september på CELF, Kringelborg.

Bagest fra venstre ses:
Censor Stig Stærk Larsen fra Blik og Rør, Rasmus Hermarij Marimann M. Andersen, Rønne, (Flemming Svendsen VVS ApS, Rønne), Rasmus´s svendeprøve blev rost med ”særdeles veludført”, Censor Mads Winther fra Tekniq, Sune Vedelbo Larsen, Søllested, (Sonny VVS ApS, Nykøbing), Sune blev antaget med sølv –” fremragende præsentation”.  

Forreste række ses:
Faglærer Niels Myron og faglærer Christian Petersen

Ejendomsservicetekniker


Tillykke til et hold nye Ejendomsserviceteknikere som bestod deres svendeprøve den 25. september på CELF, Kringelborg.

Bagerst fra venstre ses:
Mads, Jørgen Køhler Pedersen, Vordingborg, (Arbejdsmarkedets tillægspension, Vordingborg), antaget med ros, Jonas Benjamin, Gaarsdal Hansen, Næstved, (Andel Holding A/S, Svinninge), antaget med sølv, Andi Lerche Christiansen, Nykøbing, (CELF), antaget med bronze, Torben Jens-Jørgen Nielsen, Haslev, (Bækvej 3, Park og Vej, Rengøring og Kantiner, Tek, Haslev), antaget med sølv, Faglærer Jacob Rytter.

Første række
Faglærer Niels Myron, Jonas Henriksen, Stubbekøbing, (Guldborgsund Kommune, Nykøbing), antaget med ros, Kasper Jonas Jensen, Næstved, (CELF), antaget med ros.

Murer

Tillykke til nye murersvende, som den 25. september bestod deres svendeprøve på CELF, Kringelborg.

Bagerste række fra venstre ses:
Bastian Valdemar H. Dreyer, Rønne, (PI Entreprise A/S, Rønne), antaget med ros, Mikkel Kromann Mortensen, Nykøbing, ((Idebyg ApS, Nykøbing), Frederik Daniel Bidstrup Ramsløv, Gedser, (Bjarne Petersen A/S, Nykøbing), modtog ”hammersprisen” for godt kammeratskab, Benjamin Kenneth Larsen, Nakskov, (murermester Seiding v/Kenneth Seiding, Nakskov), antaget med ros, Faglærer Karsten Jørgensen

Første række fra venstre ses:
Andreas Kristian Stange Elleby, Give, (Emr, Murer & Entreprenør A/S, Snede), Rasmus Dahl Villsen, Nykøbing, (Entreprenør Frede Vest Hansen, Idestrup), Muhammad Eyad Raslan, Gudhjem, (PI Entreprise A/S, Rønne), Muhammad modtog en murerske fra Byggeriets Uddannelser, en belønning for at have udviklet sig mest muligt inden for faget.   

Tømrer

Tillykke til et hold tømrersvende, som den 25. september bestod deres svendeprøve på CELF, Kringelborg.

Bagerste række fra venstre:
Kasper Østergaard Von Essen, Nykøbing, (Philip Pilemand Tømrer & Snedker ApS, Idesstup), antaget med sølv, Lau Joh Blytt Haubro, Næstved, (Mester Madsen, Præstø), antaget med sølv, Andreas Michel Baltzer, Maribo, (Idebyg ApS, Nykøbing), antaget med sølv, Rasmus Rasborg, Stege, (Tømrermester Hansen & Ballegaard ApS, Stege), antaget med ros, Alexander D. Gundorph Ditlevsen, Nykøbing, (Ja Byg Nykøbing F. ApS, Nykøbing), Kim Lejre Frederiksen, Nørreballe, (Kristensen Byg, Søllested), antaget med bronze, Oliver Tobias Lund, Maribo, (Jm Entreprise, Maribo.)

Anden række fra venstre:
Lucas Trane Petersen, Maribo, (Ringtved A/S, Maribo), Emil Hauerslev, Nykøbing, (Mt Totalbyg ApS, Væggerløse), Kenneth Kittilsen Madsen, Sakskøbing, (Oreby Byggeentreprise ApS), Frederik Fog Pedersen, Rødby, (Philip Pilemand Tømrer & Sneder ApS, Idestrup), Marcus Zoffmann Johansen, Stege, (Kj Byg A/S, Askeby).

Første række fra venstre:
Faglærer Michael Thage, Martin Engelhardt Rasmussen, Idestrup, (C.H. Byg A/S, Borup), Jonas Pedersen, Væggerløse, (Jf Totalbyg ApS, Maribo), Jon Hjorth Espersen, Aakirkeby, (Pi Entreprise A/S, Rønne), Martin Almann Pedersen, Maribo, (Ringtved A/S, Maribo), antaget med ros, Mikkel Wegener Jensen, Stege, (Pribo Huset ApS, Stensved), antaget med ros, Victor Anthonsen, Maribo, (Tømrervirksomheden Bjarne Nielsen, Maribo), Thomas Christensesn, Nakskov, (SV. Iversen A/S Kbh. Afdeling, Glostrup), Faglærer Jan Fogtmann.