
CELF sætter fokus på madmod og plantebaserede måltider
8. december 2025
Tillykke til nye VVS-svende
15. december 2025CELF modtager fem EU-bevillinger til fremtidens erhvervsuddannelser til udvikling af grønne kompetencer og ny teknologi

CELF – Center for Erhvervsrettede Uddannelser Lolland-Falster – har fået fem bevillinger fra EU’s genopretningsprogram NextGenerationEU, administreret af Styrelsen for Undervisning og Kvalitet (STUK). Det betyder et markant løft til skolens grønne og digitale profil og til de elever og undervisere, der skal være med til at forme fremtidens arbejdsmarked.
Med bevillingerne, som samlet giver et tilskud til CELF på 5,5 millioner, kan CELF sætte turbo på udviklingen af undervisning, der gør eleverne klar til en virkelighed, hvor bæredygtighed og teknologi går hånd i hånd. Det handler om alt fra biogene byggematerialer til elektrificering af både og digitale værktøjer i byggeriet.
Direktør Steen Frederiksen siger:
“Vi står midt i en historisk omstilling, og erhvervsuddannelserne spiller en nøglerolle. Med disse projekter giver vi både elever og undervisere kompetencer, der matcher fremtidens krav. Det er ikke kun teknik – det er ansvarlighed, innovation og faglig stolthed. Vi er stolte af at kunne gå forrest.”
Hvad betyder det i praksis?
- Tømrere lærer at bygge med naturens materialer Projektet BIOBYG udvikler undervisningsforløb med fokus på træ, hamp og ler – og på dokumentation af klimaaftryk via livscyklusvurdering (LCA).
- Undervisere får nye værktøjer til grøn og digital didaktik Projektet Bæredygtighed og Digitalisering opkvalificerer lærere på elektriker-, VVS- og byggeuddannelserne, så de kan integrere grønne valg og digitale løsninger i undervisningen
- Bådmekanikere ruster sig til elektrisk fremdrift Som Danmarks eneste udbyder af bådmekanikeruddannelsen investerer CELF i el- og hybridmotorer, avancerede diagnoseværktøjer og en fuldt funktionel elbåd.
- Nye materialer og metoder til cirkulær økonomi Udvikling af undervisningsmaterialer, der gør bæredygtighed til en naturlig del af erhvervsuddannelsernes hovedforløb og efteruddannelse.
- Opkvalificering på AMU-området Kurser til faglærte og ufaglærte med fokus på grøn teknologi og energiløsninger.
Samarbejde på tværs
Projekterne gennemføres i tæt samarbejde med Erhvervsakademiet Zealand, Det Faglige Udvalg for Træfagenes Byggeuddannelse, Metalindustriens Uddannelsesudvalg og en række lokale virksomheder. Det sikrer, at undervisningen er praksisnær og matcher branchens behov.
Baggrund: Bevillingerne er en del af EU’s genopretningsprogram NextGenerationEU, som skal styrke grøn og digital omstilling i uddannelsessektoren. CELF’s projekter bidrager til at gøre erhvervsuddannelserne til en drivkraft i omstillingen.